Adını müzik terimi olan dokuz sekizlik ritimden alan, dokuzsekiz haber son dönemde içeride yaşanan skandallarla sosyal medyanın tartışma konusu olmuş durumda.

Sakallarıyla ünlü, gazetenin emekçilerinden dokuzsekiz veri haber ediörü Mehmet Şafak Sarı dokuzsekiz içerisinde kadına yönelik şiddete ilişkin olaylar sonrasında, gazetede yaşadıklarını sosyal medya üzerinden kamuoyu ile paylaştı.

Peki, gazete de neler yaşanmıştı? Gazeteci Şafak Timur dokuzsekiz haber bünyesinde çalışırken şiddete maruz kaldığını açıklamış ve toplumsal cinsiyet konularında duyarlı bir gazetede bunları yaşamanın korkunç bir şey olduğunu belirtmişti.

Skandallar devam ederken gazete bünyesinde çalışan yazar ve editörler yaprak dökümü misali bir bir tepki göstererek ayrılmaya başladı.

Dokuzsekiz haber ise iddialara ilişkin olarak hem kabasakal Mehmet’e hem de eski gazete çalışanı Şafak Timur’un açıklamalarına yanıt vermeye çalıştı.

İşte o açıklamalar:

Tüm bu yaşananların ardından sosyal medyada kadınlar Şafak Timur’a desteklerini dile getirirken, Mehmet Şafak Sarı’nın durumuyla ilgili olarak TGS hukuki işlem başlattığını duyurdu.

Haberin içeriğine ilişkin yorum yapmadan duramıyoruz. Haber yazımında mizahi bazı nitelemeler kullanmış olsak da karşımızda dikilenin kara mizah olduğunu tanımlamak ve açıklamak zorundayız. Sol duyarlılığıyla nam salmış gazetelerin emek hırsızlığıyla dillere pelesenk olması, kapalı kapılar ardında “Bak sosyalist patron çocukları nasıl kazıklıyor” denmesi çürümenin toplumun her hücresine kadar ulaştığının açık bir göstergesidir. Rahmetli Aziz Nesin’in kazık hikayesi gibi “Yetişin dostlar! Kazık giriyor kazık! Yetişin amann!” diye bağırıyor, kazığı göremeyince de bir şey yok bozgunculuk yapıyor bu insan deyiveriyoruz. Padişaha giren kazık sonunda herkes tarafından kanıksanınca açıkçası olanlar bir kesimin dışında kimsenin de pek umurunda olmuyor.