Hepimiz birer usta üç kağıtçıyız, anasının gözüyüz.

Bakın bu güne kadar Allah’ın huzurundan kimler kovuldu: Dayak ( dayak cennetten çıkmadır !) , Şeytan, İNSAN.

İnsan kendisinin haricindekileri kimi zaman yerer, kimi zaman taşlar, kimi zaman ise dalgasını geçer. Sıra kendisine geldiğinde ise bunu ulu, kahramansı bir hikaye gidi anlatır. Yaratan 2. bir şans vermiştir, onlara kıyamamıştır, düşünmeleri için bir yol izlemelerini istemiştir….

İşin aslı ise Allah şeytanı nasıl huzurundan kovdu ise insanı da aynı şekilde kovmuştur. Çünkü ikisinin de iflah olmayacağını anlamış ve cennetinden men etmiş.

Biz ise halen kendimizi olduğumuz haliyle ‘nur’ zanneder ve yaşar dururuz. Mevlana Celaleddin Rumi boşuna mı ‘Hamdım Piştim Yandım’ dedi.

İlk olarak mevcut halinizle ne kadar ‘pislik’ bir insan olduğunuzu keşfedemezseniz sonrasında ‘pişmeye’ başlayamazsınız. Allah huzurundan Adem ile Havva’yı kovmadı. İnsanlığı kovdu. Yani bu yazıyı okuyan seni kovdu. Aynen şeytanı kovduğu gibi.

Eğer ki kendini halen bir iyilik meleği sanıyorsan kendini kandırıyorsun. Evet iyiyiz ama kime istersek ona iyiyiz ! İstediğimize ise istediğimiz kadar kötü oluruz. Kimi zaman ise ‘hakketti ama’ diyerek kendimizi motive ederiz.

Bizi aldatan sevgiliye karşılık başka evli birini yatağımıza alır onun da günahına gireriz. Pazarlık sünnettir denmiş ya yüzyıllardır, 10 liraya mal ettiğimiz ürünü 500 liradan satarız. Evin  ilerisine hastane açıldı ya, iyilik meleği emlakçı oradaki evlere yüzde 20 zam yapıverir. Kar edeceğim diye 100 defa aynı yağda köfte pişirir lokanta sahibi ve  önünüze koyar…..

Bunları yaptıktan sonra ise, sırf bonus kazanıp cennete gireceğim diye, cuma namazına gideriz, bayram namazına gider, kurban keseriz,  kutsal ziyaretler yaparız. Bazen ise sırf ‘bonus’ bu dünyada diye yaparız bunları ! Ama bunu bir kendimiz biliriz.Halen ‘ham’ yaşar gideriz, hem de her şeyin farkında olarak.

Cennette o kadar varlık varken bir insanı kovdu Yaratan, bir de şeytanı. Boşuna değil. Bir bildiği var. Mevlana’nın da öyle. Hamdım, piştim, yandım…